Upozorňuji, že zde je jen malý soupis základních potřeb. Je potřeba si před koupí tohoto zvířátka nastudovat mnohem více materiálů. Děkuji za pochopení.
 

O činčilkách

Než si pořídíte činčilku, měli by jste si o ní zjistit co nejvíce informací. Často se stává, že si lidé činčilu koupí a zanedlouho ji už z nějakého důvodu nechtějí. Proto si koupi dobře promyslete, je to parťák klidně na 20 let.

 

Činčila

Je to jihoamerický hlodavec, připomíná veverku. Má velké oči, jemný kožíšek a dlouhý chlupatý ocas. 
Činčily přes den spí a probouzejí se kolem 6 hodiny večerní, neměli byste je tedy v odpoledních hodinách rušit. Pokud se vzbudí sami, můžete se jim věnovat.
 
 

Strava

Základním krmivem jsou především granule speciálně pro činčily (!nekupujte různé směsky, vypadájí sice lákavě, ale zvířeti škodí! kupujte nejlépe jen pelety), dále také samozřejmě seno a čistá voda. K senu by měli mít přístup neustále, tak jako k vodě a v kleci by měli vždy také najít granulky.

Pamlsky

Jako pamlsek můžeme dát činčilce spoustu věci, které jsou pro ně vhodné a také v malém množství. Dobré jsou sušené šípky, ovesné vločky, sušené jablíčko. Skvělé jsou taky goji, svatojánský chléb, sušená mrkev, hrachové vločky a bylinky určené pro činčilky.
 

Obrušování zubů

Činčilka by měli mít v kleci neustále větvičky stromů (pouze z ovocných, ne z peckovin). Dále může být také ytongová kostka, pemza.

Vitamíny: sépiová kost a různé minerální kameny, kalciový kámen.

 

 

Bydlení

Činčily chováme v klecích ze dřeva nebo pletiva (nikdy ne ve skleněných akvariích!)
Minimální rozměry 80x50x50 (vxšxh), ideální je však metr. V kleci musí být poličky na skákání, větvičky na hlodání.
Klec musí být vzdušná a nesmí být na přímém slunci ani v průvanu. Ideální teplota mezi 15°C a 20°C.
Místo by mělo být klidné, jsou aktivní v noci, proto nedoporučuji do ložnice. Nejlépe mít na činčilky vyhrazenou místnost.
Klec by se měla čistit každý týden nebo 14 dní, podle potřeby (bobky na poličkách denně).
Činčily se NESMÍ koupat ve vodě, koupají se v písku určený speciálně pro ně. Nasype se do tzv. koupelny, která se nechává určitou dobu v kleci, aby se činčilka vykoupala, ale zároveň aby se písek neznečistil.
Podestýlka může být různá, každá ale má svoje výhody i nevýhody:
Hobliny (pozor na prašnost), kočkolit (hodně práší), dřevěné pelety. My používáme hobliny, ale oblíbené jsou rúzné podestýlky.
 
 
 

Březost

Březost trvá 111 až 113 dní (asi 16 týdnů), rodí se 1-3 mláďátka, osrstěná, s otevřenýma očima, zůstávají minimálně 8 týdnů u matky (lepší je 10 týdnů).

Jestliže samice přibírá na váze za měsíc klidně i 50 - 200g, a má zvýšenou chuť k jídlu, odmítá samce a nedostaví se říje, je činčilka skutečně březí. Samičce naroste bříško – kterého si nejde nevšimnout a kolem 90. dne březosti se jí zvětší a zrudnou bradavky. Několik dní před porodem je samička nervní, agresivní a podrážděná. Přestává i tolik jíst. Je možný úbytek na váze kolem 20g. Samce je určitě lepší hlídat. Samička by mu v těchto dnech mohla ublížit, a tak je dobré na páreček občas kouknout. Je klidně i možné, že nám vyjede po ruce, když jí budeme dávat do klece misku s jídlem. 14 dní před porodem samičce písek již nedáváme – je většinou tak kulatá, že se nemá chuť koupat. Jakmile se samička takto začne projevovat, tak je to signál pro chovatele, okamžitě vyměnit podestýlku a klidně rozmístit trochu sena po ubikaci – aby se mimča narodila do čistého. Činčily si nestaví hnízda a tak rodí do podestýlky. Březí a kojící samici dáváme jídlo i 3x denně, je potřeba, aby jedla dosyta. Posílí jí to před porodem a po porodu nebude hrozit nedostatek mléka.

Více zde: https://chsvertuamor.webnode.cz/poznamky-z-chovu/namluvy-brezost-a-odchov-mladat/

 

 

Mutace (zbarvení)

Mutace jsou velmi obsáhlá a komplikovaná kapitola. Snad každý chovatel se mutacemi několik měsíců probíral než zjistil, jak vznikají jednotlivé zbarvení, která k sobě dát a které naopak ne. Existují 2 základní typy genů: recesivní a dominantní.

 
POZOR: 
S BÍLÝMA A VELVETOVÝMA ČINČILKAMA SE POJÍ LETÁRNÍ FAKTOR: 
GENETICKÁ ZMĚNA ORGANISMU, KTERÁ VEDE K NESCHOPNOSTI PLODIT ŽIVOTASCHOPNÉ POTOMSTVO S JEDINCEM SPECIFICNÉHO GENOTYPU:
ZPŮSOBUJE ÚMRTNOST MLÁĎAT A OHROŽUJE SAMICI.
NIKDY NEKŘIŽTE BÍLÉ JEDINCE (WILSON WHITE, SILVE, MOSAIC, PINK WHITE, WHITE EBONY) S BÍLÝMI JEDINCI A JEDINCI VELVET SE NESMÍ KŘÍŽIT S JEDINCI VELVET (BROWN VELVET, BLACK VELVET, TOV)
 
 
Všechny mutace můžete poznat zde:
 
 
V případě genetiky: