Než si pořídíte činčilku

Než si pořídíte činčilku, ujistěte se, že na ni máte dostatek času.  Pořizovací cena činčilky, klece a všeho vybavení není zrovna malá, proto byste měli mít dostatek peněz na koupi a na její péči. 

 

Nejčastější otázky

Činčila a děti:
Činčila není mazlící typ třeba jako králík nebo morče. Bude zvyklá na člověk a ruku, ale pokud se jí nebudete věnovat každý den, brzy si odvykne a nenechá se ani pohladit. Když jí budete věnovat dostatek času, stane se z ní určitě ten nejlepší kamarád a společník. Malé děti by mohli činčilu špatně chytit nebo zmáčnout a ublížit jí. Myslím, že o činčilku by se měl starat dospělý člověk nebo aspoň rozumné dospívají dítě, přece jenom to není žádná hračka, ale živý tvor.
 
 
Věk činčily:
Činčilky žijí přibližně 10 let, mohou se však dožít i 15 let či více let. Je to tedy kamarád na hodně dlouho dobu.
 
 
Zvíře pro alergiky:
Činčily mají srst tak jako každá jiná zvířata, proto nejsou vhodná pro alergiky.
 
 
Jedna nebo 2 činčily:
Nejlepší je mít samozřejmě činčilky dvě, dělají si společnost. Člověk jim nikdy zvířecího kamaráda nevynahradí.
 
 
Samičky, samečci nebo obojí:
Dvě samičky: pokud na sebe nejsou zvyklé, mohou být dominantní. Nejlepší je si koupit stejně stará mláďata a nebo k dospělé činčilce připojit mládě.
Dva samečci: mohou být spolu, pokud nepřijdou do styku se samičkami, mohli by se začít prát.
Samička a sameček: doporučuji pouze zájemcům o miminka (pro opravdu poučené lidi co ví o činčilách téměř vše a mají dost času i prostoru na mimča, březí samičku a samečka!). Nikdy k sobě však nedávejte zvířata mladší 8 měsíců a která nemají váhu přesahující alespoň 550g. Možná je také kastrace činčilky, ale je tam i risk, že o činčilku přijdete.

 

Jak velká klec: 

Žádná klec není pro činčilu velká. Činčily se rády probíhají a skáčí, hlodají, jsou prostě aktivní, takže milují velké prostory. Doporučení: většinou skříň ( z OSB desek ) alespoň 100cm vysoká, 100cm široká a 80cm hluboká. Nesmí chybět poličky, napaječka, miska, větvičky i jedna mohutná větev, domeček, pelíšky, minerální kámen, sepiová kost, seno....